Dzień z kropla wody

Woda to znana wszystkim substancja. Wypełnia rzeki, stawy potoki, jest źródłem życia i wszechobecnym darem przyrody.

Jesteśmy tak przyzwyczajeni do jej istnienia, że nie zdajemy sobie sprawy, jakim jest cennym darem. "Woda na wagę złota" to temat zajęć dydaktycznych, których celem było rozbudzenie u dzieci poczucia odpowiedzialności za istniejące zasoby wody pitnej oraz ich stan czystości. Podczas zajęć dzieci wysłuchały opowiadania "Przygody małej kropli wody". Poznały znaczenie wody dla życia ludzi, zwierząt i roślin z zastosowaniem ilustracji. Zabawa badawcza "Wodo, jaka jesteś?" - dostarczyła radości i informacji na temat niektórych właściwości wody. Dzieci w bezpośrednim kontakcie: przelewanie wody, picie, wąchanie, oglądanie itp. stwierdziły, że woda jest cieczą, można ją przelewać, jest przeźroczysta, nie ma zapachu, można ją pić itp. "Taniec kropelek", "Odgłosy wody" to tylko niektóre zabawy ruchowe z muzyką, w których uczestniczyły dzieci w tym dniu.

Podczas zajęć plastycznych wykonały "Kropelkowe stworki". Znowu pomogły nam w tym leniwe ósemki. Oto efekty naszej pracy:

Po tych zajęciach nasze Słoneczka znają doskonale hasło: "Woda to skarb, niebieski dar, w przyjaźni z nią chcę iść przez świat".