Legendy polskie

„Dawno, dawno temu w Polsce…” – tak brzmiał temat kompleksowy, w ramach którego dzieci przez cały tydzień poznawały legendy polskie: „O Lechu, Czechu i Rusie”, „Wars i Sawa”, „O śpiących rycerzach”, „Złota kaczka”, „Najcenniejszy skarb”.

Najbardziej do gustu przypadły dzieciom dwie legendy o toruńskich piernikach. Pierwsza z nich opowiadała o Bogumile, który, za radą królowej pszczół, dodał do ciasta miodu. Wyśmienity smak tak przygotowanych pierników zachwycił samego króla i rozsławił Toruń. Bohaterką drugiej legendy była Katarzyna, której ciastka,  zwane „Katarzynkami”, o specyficznym kształcie, także zachwyciły  swoim smakiem mieszkańców grodu. Zainspirowane tą legendą dzieci, wykonały pracę plastyczną, tworząc z sześciu papierowych kół „Katarzynki” i ozdabiając je plasteliną według własnego pomysłu. W zamku króla Huberta  dzieci poznały małą i wielką literę „u” oraz wzięły udział w turnieju rycerskim, rozwiązując zagadki i łamigłówki z literą „u”. W sali przedszkolnej urządzono kącik czytelniczy z książkami z polskimi legendami, które dzieci z zainteresowaniem poznawały.